Κάτσε στη γραμμή, βρε...

Αφού λοιπόν πολύ σωστά αναστέλλονται ΟΛΕΣ οι αθλητικές δραστηριότητες και δεν υπάρχει αγωνιστική επικαιρότητα, τι καλύτερο από λίγη .... ιστορία. Σεζόν 1984-85 και 1η αγωνιστική (23-9-84). Άλλη μία «τρυλική» νίκη, με αντίπαλο τον Ηρακλή. Όμως για να έρθει η νίκη, έπρεπε να χαθεί ένα πέναλτυ του Γηραιού, με το σκορ στο 0-0.

Στο 18ο λεπτό ο Χ''παναγής βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Περσία. Ο διαιτητής (Κουναλάκης) έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα και ο Βάσια πήρε φόρα. Φόρα πήρε και ο Σαργκάνης βέβαια, που βγήκε 2 μέτρα μπροστά από το τέρμα στην μικρή περιοχή (πριν την εκτέλεση!!!) και μπλόκαρε το χτύπημα. Αδιάψευστος μάρτυρας η φωτογραφία, από το βίντεο του αγώνα. Σκέψη για «επανάληψη» του χτυπήματος, ούτε που πέρασε από το μυαλό του διαιτητή.

Φυσικά πανυγηρίστηκε ως μία τρυλική νίκη-ανάσταση, αφού στο τέλος του Α ημιχρόνου ο οσφπ με γκολ του «μουστάκια», πήρε τη νίκη με 0-1.

Η φωτογραφία από την σελίδα Classic Ελληνικό Ποδόσφαιρο Official ® του facebook.