Τώρα, μήπως ακούς κάπως καλύτερα;

Μία περιπετειώδης νίκη, την σεζόν 1959-60

Η νίκη επί του Εθνικού την σεζόν 1959-60 με σκορ 3-0, είχε αρκετή περιπέτεια. Ακυρωμένο γκολ, χαμένο πέναλτυ, 2 πέναλτυ που δεν δόθηκαν, και πολύ ξύλο.

Στο 41 ο Γεωργιάδης (με το σκορ στο 2-0) πετυχαίνει ένα θαυμάσιο τέρμα που ακυρώνει ο διαιτητής! Απίστευτα πράγματα. Ο διαιτητής λίγο αργότερα εδέησε να δώσει πέναλτυ υπέρ του Παναθηναϊκού, αφού ειχαν προγηθεί άλλα δύο υπέρ του τριφυλλιού (στο 57ο και 58ο λεπτό) τα οποία τα έκανε «γαργάρα»!

Νωρίτερα οι παίχτες του Εθνικού θεώρησαν οτι το 1ο γκολ του τριφυλλιού δεν ήταν κανονικό και αφου το θεώρησαν έτσι, συνεπλάκησαν με αξιωματικούς της Αστυνομίας και πλάκωσαν στο ξύλο τον επόπτη ο οποίος κατέβηκε στα αποδυτήρια. Ο διαιτητής ΔΕΝ διέκοψε το ματς, ούτε τιμώρισε την ομάδα, τους έδωσε απλά ένα λεπτό προθεσμία να σταματήσουν τις διαμαρτυρίες.

Οπτικό υλικό δύσκολα βρίσκουμε εκείνα χρόνια, όμως φρόντισε η εφημερίδα να ... ζωγραφίσει την επίμαχη φάση του ακυρωμένου τέρματος!