Τώρα, μήπως ακούς κάπως καλύτερα;

Έπος επί Ιταλικού Εδάφους! (Μπολόνια 2002)

Τον Μάιο του 2002 στην Μπολόνια συγκεκριμένα στις 5/5/2002, ράβαμε το 3ο το καλύτερο. Ένας ακόμα μάγκικος τίτλος στην έδρα του φαβορί της διοργάνωσης. Μέχρι να έρθει βέβαια πέρασε από χίλια μύρια κύματα, αλλά το μέταλλο της ομάδας, η ευφυϊα του προπονητή και οι ικανότητες ενός έξυπνα στημένου ρόστερ, αποκατέστησαν την τάξη.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις 2 ομάδες χέρι - χέρι στο σκορ. Η Κίντερ ξέφυγε με 8-4, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε (12-12, 17-16) και η πρώτη περίοδος έκλεισε ισόπαλη (23-23). Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου όμως το 23-23 έγινε 32-23, ενώ η διαφορά άνοιξε και άλλο προς το τέλος του ημιχρόνου φτάνοντας και τους 14 πόντους (45-31). Κάπου εκεί ήρθε η πρώτη αντίδραση με το τριφύλλι να «ροκανίζει» την διαφορά και το ημίχρονο να λήγει με το σκορ στο 48-40. Ο Ντέγιαν οδηγούσε την ομάδα στο σκοράρισμα με 12π και οι Φράγκι - Κουτλουάι με 9π μέχρι τότε.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας διαφορετικός αγώνας. Το 52-42 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, γρήγορα έγινε 52-51 με «ήρωα» τον Λάζαρο Παπαδόπουλο. Εκεί έληξε στην ουσία ο αγώνας. Το πράσινο θηρίο, μυρίστηκε... φόβο και όρμησε. Το 52-42 με επιμέρους σερί 9-22, έγινε 61-64 στην λήξη της 3ης περιόδου! Το νερό είχε μπει στο αυλάκι και το κύπελλο βαφόταν πράσινο σιγά σιγά. Οι πρόσκαιρες ισοπαλίες (66-66, 69-69) στο ξεκίνημα της 4ης, δεν άλλαξαν τον ρου του αγώνα καθώς οι πράσινοι με εμπιστοσύνη στις ικανότητες τους βομβάρδιζαν το αντίπαλο καλάθι.

Το 69-69 έγινε 72-80, ο αγώνας δεν είχε επιστροφή για την Κίντερ και το 3ποντο του Ιμπο 45 δεύτερα πριν την λήξη (κάνοντας το σκορ 80-85), έδωσε στην ουσία το κύπελλο στον Παναθηναϊκό. Το τελικό 83-89 βρήκε ένα κουβάρι την πράσινη απσοτολή και ... παγωμένη την οικοδέσποινα Κίντερ. Ντέγιαν με 21π, Ίμπο με 22π (4/7 3π), Φράγκι με 11π, Λάζαρος με 12π, Ντάρυλ με 10π, Μούλα με 6π και Ρότζερς με 7π, ήταν οι σκόρερ του Παναθηναϊκού. Η δε περιγραφή του Γιάννη Φιλέρη απο το ερυθρόλευκο TV Magik, παραμένει χαρακτηριστική ακόμα και σήμερα.

Η Κίντερ εκτέλεσε 41 βολές, ενώ ο Παναθηναϊκός μόλις 24!!! Ένας από τους 3 γκρι που σφύραγαν ήταν ο γνωστός μας Αρτεάγκα, ο οποίος εμφανίστηκε ξανά στον τελικό του 2009 κάνοντας οτι μπορεί και εκεί. Μάλιστα ο Παναθηναϊκός εκτέλεσε 4 συνεχόμενες στα 30 τελευταία δευτερόλεπτα, στην προσπάθεια της Κίντερ να μαζέψει την διαφορά, κάτι που σημαίνει οτι στην ουσία η Κίντερ εκτέλεσε διπλάσιες (41-20) βολές από το τριφύλλι! Ο Παναθηναϊκός «έχασε» προς το τέλος με 5 φάουλ τους Αλβέρτη, Μποντιρόγκα και Κουτλουάι! Ευχαριστούμε όλους όσους προσπάθησαν για αυτόν τον τίτλο.