Τώρα, μήπως ακούς κάπως καλύτερα;

Οι «διαφορές» των 2 πρώτων αγώνων

Η σειρά με την Μακάμπι μας δίνει πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία. Στους 2 πρώτους αγώνες, τα συμπεράσματα προκαλούν ενδιαφέρον.

1) Στον 1ο αγώνα ο Παναθηναϊκός «πιάστηκε» στον ύπνο. Η Μακάμπι εξετέλεσε 70 συνολικά επιθέσεις (23/47 2π και 8/23 3π), κυρίως λόγω των 15 επιθετικών ριμπάουν που πήρε. Ο Παναθηναϊκός εξετέλεσε μόνο 56 επιθέσεις (22/30 2π και 9/26 3π), αφού με μόλις 6 επιθετικά δεν μπόρεσε να ανανεώσει αρκετές από αυτές. Ο Παναθηναϊκός έχασε την μάχη των ριμπάουντ (33-37)

2) Στον 2ο αγώνα ο Παναθηναϊκός ... ξύπνησε. Η Μακάμπι εξετέλεσε 63 συνολικά επιθέσεις (7 λιγότερες από τον 1ο αγώνα - 23/40 2π και 9/23 3π), με 10 επιθετικά ριμπάουντ που την βοήθησαν σε αυτές. Ο Παναθηναϊκός όμως εξετέλεσε 62 επιθέσεις (6 περισσότερες από τον 1ο αγώνα - 24/35 2π και 11/27 3π), ενώ με τα 12 επιθετικά ριμπάουντ που πήρε ανανέωσε αρκετές από αυτές. Ο Παναθηναϊκός κέρδισε την μάχη των ριμπάουντ (33-27)

3) Στον 1ο αγώνα ο Παναθηναϊκός είχε 24 ασσιστ για 12 λάθη. Και έχασε. Στον 2ο αγώνα είχε 18 ασσιστ για 10 λάθη και όμως ... κέρδισε!!!

4) Στον 1ο αγώνα η επιλογή ήταν να «ταϊσουμε» τον ψηλό. Ο Λεσόρ έπαιξε 34 λεπτά, κέρδισε 10 φάουλ, πέτυχε 22 πόντους (9/11 2π και 4/11 βολές), είχε αξιολόγηση 26 (αν είχε πετύχει και περισσότερες βολές θα άγγιζε το 30), αλλά η κούραση έφερε την αστοχία στις βολές. Στον 2ο αγώνα ο Λεσόρ έπαιξε 32 λεπτά, κέρδισε 7 φάουλ, πέτυχε 11 πόντους (τους μισούς από τον 1ο αγώνα) είχε αξιολόγηση 22 και τροφοδοτήθηκε αισθητά λιγότερο, σχεδόν στο ήμισυ (4/6 2π και 3/5 βολές).

5) Στον 1ο αγώνα ο Σλούκας επέλεξε να πασάρει, αντί να σκοράρει. Μοίρασε 13 ασσιστ και πέτυχε 12 πόντους (2/3 2π,  1/3 3π και 5/6 βολές) και έπαιξε 32 λεπτά. Το μόλις ένα (1) λάθος που έκανε στο τελευταίο λεπτό ήταν καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα. Στον 2ο αγώνα ο Σλούκας έπαιξε 29 λεπτά, πέτυχε 29 πόντους (τους τετραπλάσιους σχεδόν από τον 1ο αγώνα) και μοίρασε μόλις ... 4 ασσιστ. Έκανε 2 λάθη, αλλά δεν τα θυμάται κανένας. Αλλαγή στρατηγικής.

6) Και στους 2 αγώνες, το μεγάλο όπλο του τριφυλλιού είναι σχεδόν ανενεργό. Ο Ναν έχει πετύχει μόλις 18 πόντους (8 και 10 πόντους αντίστοιχα), αριθμός που για τον καλό Ναν είναι πόντοι ... ημιχρόνου. Η Μακάμπι με ψηλά και αθλητικά κορμιά στην ρακέτα και του έχει «κόψει» το σουτ από τα 2-3 μέτρα. Ο Παναθηναϊκός έχει πετύχει 182 πόντους στους 2 πρώτους αγώνες και εξ αυτών ο Ναν έχει πετύχει μόλις το 1/10 (!)

6+1) Και στους 2 αγώνες ο Παναθηναϊκός ΑΔΥΝΑΤΕΙ να διαχειριστεί την διαφορά που χτίζει, ώστε να «καθαρίσει» τον αγώνα.

Στον 1ο αγώνα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 56-44 στο 22ο λεπτό και με 70-63 στο 30ο λεπτό. Στο 31ο λεπτό το σκορ ήταν 71-71 και στο 34ο λεπτό ήταν 77-81. Δέχτηκε δηλαδή 8 πόντους σε 1 λεπτό πετυχαίνοντας μόλις έναν (1), στο 4λεπτο πέτυχε 7 και δέχτηκε ... 18 (σχεδόν 20 δηλαδή), ενώ στο 12λεπτο πέτυχε 21 και δέχτηκε .... 37 (σχεδόν 40 πόντους δηλαδή)

Στον 2ο αγώνα ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ από την αρχή, ισοφάρισε (38-38) στο 17ο λεπτό και από εκεί και έπειτα έχτισε διαφορά. Η οποία έφτασε στη μέγιστη τιμή στο 26ο λεπτό με το σκορ στο 64-46. Παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (71-56) μέχρι και 30 δευτερόλεπτα πριν την λήξη της 3ης περιόδου. Και ενώ το μόνο που χρειαζόταν ήταν απλά να είμαστε ... τυπικοί, η Μακάμπι με σερί 12-0 μετέτρεψε το 71-56 σε 71-68 σε μόλις 1μιση λεπτό (!). Η ευστοχία του Σλούκα και του Παπαπέτρου όμως, άλλαξαν την ροή του αγώνα και η πολυπόθητη νίκη ήρθε επιτέλους.

8) Η απειρία της ομάδας να διαχειριστεί τέτοιες καταστάσεις (ασχέτως της νίκης), έχει φανεί και σε άλλους αγώνες μέσα στην χρονιά, με κύριο παράδειγμα τους αγώνες με τον γαύρο όπου χαναμε μεγάλες διαφορές σε λίγα λεπτά. Σε επίπεδο play off, η ομάδα πλην Σλούκα και Παπαπέτρου δεν διαθέτει άλλους καλαθοσφαιριστές που να έχουν την εμπειρία τέτοιων αγώνων όπως και αγώνων Φ4.

Σε αυτό το επίπεδο η αδράνεια έστω και ενός η δύο λεπτών, είναι κομβική και ενίοτε μπορεί να αποβεί μοιραία. Η διαφορετική εξέλιξη όμως των 2 πρώτων αγώνων στο φινάλε, σίγουρα θα αποτελέσει μια ... δεξαμενή άντλησης στρατηγικής και ιδεών ώστε να πετύχουμε και τις άλλες 2 νίκες που χρειαζόμαστε.

9) Ο Παναθηναϊκός δεν έχει φρεσκάδα, καθώς η βασική του 7αδα παίζει σχεδόν σε εξαντλητικούς ρυθμούς. Όταν βρίσκει τους παίχτες από τον πάγκο που κάνουν την διαφορά (χτες ήταν ο Παπαπέτρου με 28 λεπτά, 15 πόντους, 3 ριμπ, 3 ασσιστ και 1 κόψιμο, ο Κώστας με 8 λεπτά 4 πόντους και 1 κόψιμο και ο Βιλντόζα με 7 λεπτά και 5 πόντους), τότε φτάνει στη νίκη πολύ πιο εύκολα. Στον πρώτο αγώνα μόνο ο Βιλντόζα έκανε την διαφορά από τον πάγκο (10 λεπτά, 9 πόντοι, 2 ριμπ, 2 ασσιστ), αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου στο τέλος.

10) Η λογική λέει οτι στο Βελιγράδι θα βρούμε σίγουρα 1 νίκη. Μένει να αποδειχθεί και στην πράξη.