Γεμάτο και με τον Προμηθέα...

Κρατάει χρόνια, αυτή η κολόνια...

Ας ασχοληθούμε με ένα θέμα που λατρεύουν οι γαύροι. Διαιτητές και βολές. Με αφορμή τον γνωστό μας Μπολτάουζερ, θα δούμε τα στατιστικά του γαύρου και των αντιπάλων του στους 5 αγώνες που σφύριξε ο Σλοβένος τον γαύρο πέρυσι.

4η αγωνιστική Μπασκονια - Οσφπ, Νίκη γαύρου με 92-97. Με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ στο ημίχρονο (47-42). Με τον γαυρο να εχει 26 βολές και να κάνει μόλις 19 φάουλ, την Μπασκόνια να έχει 16 βολές και να κάνει 25 φάουλ!!! Η Μπασκόνια ήταν πιο έυστοχη σε 2π και 3π (65% και 33% έναντι 64% και 32%)

8η αγωνιστική Μπαγερν - Οσφπ. Νίκη γαύρου με 71-82. Με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ στο ημίχρονο (34-40). Με τον γαυρο να εχει 22 βολές (10 μόνο ο Βεζένκοφ) και να κάνει μόλις 16 φάουλ, την Μπάγερν να έχει 13 βολές και να κάνει 24 φάουλ!!!

19η αγωνιστική Μπολόνια - Οσφπ. Νίκη γαύρου με 83-85. Με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ στο ημίχρονο (38-42). Με τον γαυρο να εχει 25 βολές και να κάνει μόλις 17 φάουλ, την Μπάγερν να έχει 13 βολές και να κάνει 19 φάουλ!!!

28 αγωνιστική Οσφπ - Μπαγερν 102-74. Με τον γαυρο να κερδίζει με 20 πόντους στο ημίχρονο (55-35) και φυσικά να αντιστρέφονται οι ρόλοι. Ο γαύρος εχει 8 βολές και κάνει 19 φάουλ, ενώ η Μπάγερν έχει 18 βολές και κάνει 17 φάουλ!!!

Πλει οφ. 3ος αγώνας Φενέρ - Οσφπ 71-72. Ο σημαντικότερος αγώνας της σειράς. Με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ στο ημίχρονο (35-38). Με τον γαυρο να εχει 16 βολές και να κάνει 16 φάουλ, την Φενέρ να έχει 15 βολές και να κάνει 18 φάουλ!!! Και τον Σλούκα να δίνει τη νίκη με τρίποντο αλλά αφού έχει κάνει πεντακάθαρα βήματα (τύπου Σπανούλη).

Συνολικά στους 5 αγώνες που σφύριξε τον γαύρο ο Μπολτάουζερ, ο γαύρος εξετέλεσε 97 βολές (20 ανά αγώνα) ενώ είδε τους 5 αντιπάλους του να εκτελούν μόλις ... 75 βολές (15 ανά αγώνα). Ο γαύρος που παίζει μονίμως ξύλο, ξύλο και πάλι ξύλο στην άμυνα έκανε μόλις ... 87 φάουλ (17 ανά αγώνα), ενώ οι αντίπαλοί του έκαναν ... μόνο 103 φάουλ (σχεδόν 21 ανά αγώνα)!