Τώρα, μήπως ακούς κάπως καλύτερα;

ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ!!! Τι είπαν οι διαιτητές πριν την έναρξη του αγώνα...

Στο 1ο ημίχρονο στο 12ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός είχε βραχεία κεφαλή στο σκορ, βρισκόμενος μπροστά με 24-23. Στο 16ο λεπτό η Μπαρτσελόνα με σερί 0-17 έκανε το σκορ 24-40. Το κακό δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και 40 δεύτερόλεπτα πριν την λήξη του ημιχρόνου το σκορ ήταν 31-46. Από την τελευταία φορά που προηγήθηκε το τριφύλλι δηλαδή (24-23), σε 8 λεπτά το σερί είχε φτάσει στο 7-23, για να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 34-46.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, η διαφορά των 12 πόντων διατηρήθηκε μέχρι το 22ο λεπτό (38-50), αλλά στο 28ο λεπτό το σκορ ήταν ισόπαλο (55-55). Όπως φαίνεται  κάθε ομάδα είχε από ένα καλό 8λεπτο. Οι πόντοι της περιόδου αυτής προήλθαν από ένα 2π του Μήτογλου (36-46), ένα 2π του Ναν (38-48), ένα εύστοχο σουτ 3π του Γκριγκόνις (41-50), μία βολή του Λεσόρ (42-50), ένα 2π του Σλούκα (44-50), ένα εύστοχο σουτ 3π του Γκράντ (47-52), ένα 2π του Λεσόρ (49-54), 2 βολές του Λεσόρ (51-54), ένα 2π του Σλούκα (53-54), ένα έμμεσο 3π του Γκριγκόνις (56-55) με καλάθι και βολή2 βολές του Σλούκα (58-57) και ένα 2π του Λεσόρ (60-61). Από τους 26 πόντους της πράσινης αντεπίθεσης, μόλις οι 6 ήταν από βολές.

Στο ίδιο διάστημα η Μπάρτσελόνα πέτυχε 11 πόντους από τους οποίους ένα 2π ο Γιοκουμπάιτις (36-48), ένα 2π ο Σατοράνσκυ (38-50), δύο 2π ο Βέσελυ (44-52 και 47-54), εκτέλεσε μία βολή ο Ερνανγκόμεζ (53-55), δύο βολές ο Ερνανγκόμεζ (56-57), μία βολή ο Ερνανγκόμεζ (58-58) και ενα 3π ο Αμπρίνες. Δηλαδή από τους 15 πόντους της περιόδου αυτής, οι 4 ήταν με βολές.

Στην 4 περίοδο ο Παναθηναϊκός πέτυχε την πρώτη βολή στο 7ο λεπτό (79-73), άλλη μία με τον Μήτογλου (87-76), η Μπαρτσελόνα όμως ευστόχησε σε μία βολή με τον Σατοράνσκυ (83-76) και σε άλλες 3 στο τέλος με τον Λαπροβίτολα. Συνολικά 2 βολές εύστοχες για τον Παναθηναϊκό από τους 29 πόντους της περιόδου και 4 εύστοχες της Μπαρτσελόνα από τους 20 πόντους της περιόδου.

Στο δεύτερο ημίχρονο της μεγάλης ανατροπής, ο Παναθηναϊκός πέτυχε 55 πόντους και πέτυχε 8 από αυτούς με βολές. Η δε Μπαρτσελόνα κρατήθηκε κοντά στο σκορ με νύχια και με δόντια πετυχαίνοντας μόλις 35 πόντους και από αυτούς τους 8 με βολές. Πρώτο ημίχρονο 1/8 τρίποντα και 10 λάθη για τον Παναθηναϊκό. Δεύτερο ημίχρονο 6/12 τρίποντα και μόνο 4 λάθη. Αλλά η διαιτησία ευνόησε τον Παναθηναϊκό για να νικήσει και ΟΧΙ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ (με αποκορύφωμα την τελευταία φάση που προηγούνται ξεκάθαρα βήματα πριν το κόψιμο του Σλούκα)!!!😂

Ο Παναθηναϊκός εκτέλεσε συνολικά 20 βολές και έκανε 22 φάουλ, η Μπαρτσελόνα 17 βολές και έκανε 23 φάουλ. Αριθμοί σχεδόν ισοδύναμοι. Στο 1ο γύρο με την ίδια διαφορά πόντων, η Μπαρτσελόνα εκτέλεσε 20 βολές και ο Παναθηναϊκός 17. Τα φάουλ (19 έκανε ο Παναθηναϊκός και 18 η Μπαρτσελόνα) ήταν τα ίδια. Ο Παναθηναϊκός δε διαμαρτυρήθηκε για την διαιτησία, αφού έχασε δίκαια.