Η 4άρα στην μπουγάτσα

Νίκησε και τα στατιστικά

Το Φ4 του Βερολίνου (2009) έχει ιδιαίτερη αξία. Αυτό συμβαίνει γιατί η ομάδα που το κατέκτησε, είχε κάποια στατιστικά που δείχνουν οτι τα κατάφερε μετά κόπων και βασάνων, σε σχέση με την αντιμετώπιση που είχαν οι άλλες τρεις (3) ομάδες του Φ4.

Ο τελικός στις 3/5/2009

Στον τελικό (αν και ισοδύναμες οι 2 ομάδες) ο Παναθηναϊκός έκανε 27 φάουλ, ενώ κέρδισε μόλις ... 19. Με την Τσσκα από την 1η περίοδο πίσω στο σκορ (21-16) και με διαφορά 20 πόντων στο ημίχρονο (48-28)! Απίστευτο!

Οι δε βολές ήταν σχεδόν διπλάσιες (16-30) στο τελικό σφύριγμα, ενώ στο 25o λεπτό με το σκορ 56-35 (+21 για τους πράσινους) ήταν 8 υπέρ του Παναθηναϊκού και 18 (!) υπέρ της Τσσκα.

Ο Τσαρτσαρής σε κάθε δίλεπτο συμμετοχής χρεωνόταν απο ένα φάουλ, με αποκορύφωμα αυτό στην έναρξη της 4ης περιόδου που χρεώθηκε το 4ο και το 5ο στο ίδιο λεπτό (32ο). Φώτσης και Κρυάπα αποβλήθηκαν και αυτοί με 5 φάουλ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον τελικό, αλλά ήταν η ομάδα με το χαμηλότερο PIR (62 έναντι 72), παρόλο που είχε σχεδόν ίδια ριμπάουντ με την Τσσκα (26-28), περισσότερες ασσίστ (11-7), όμως έκανε διπλάσια λάθη (14-7) τα οποία είτε δεν στοίχισαν, είτε ήταν προϊόντα της διαιτησίας (8 δεύτερα του ΔΔ) και φυσικά 8 περισσότερα φάουλ!

Αν εξαιρέσουμε την γραμμή της φιλανθρωπίας (14-20 υπέρ της Τσσκα οι εύστοχες βολές), η Τσσκα πέτυχε 51 πόντους από σχεδιασμένες επιθέσεις (18/35διπ και 5/16τριπ). Ο δε Παναθηναϊκός πέτυχε 59 πόντους (10/23διπ και 13/27τριπ) αντίστοιχα. Άξιος νικητής.

Ο αξέχαστος ημιτελικός

Στον περίφημο ημιτελικό, ο Οσφπ εκτέλεσε περισσότερες βολές (25-21), ενώ κέρδισε και τα περισσότερα φάουλ (23-20), όπως συμβαίνει δηλαδή στο Ελληνικό πρωτάθλημα (με την ίδια κατάληξη και εκεί).

Το Φ4 με αριθμούς

Ο Παναθηναϊκός ήταν η πιο εύστοχη ομάδα του Φ4 στα 3π (47,4% στους 2 αγώνες) και στις βολές (89%). Ακολουθούν ο Οσφπ με 39,3% στα σουτ 3π και η Μπαρτσελόνα με 85,4% στις βολές. Ο Πρωταθλητής Ευρώπης ήταν η ομάδα που εκτέλεσε τις λιγότερες βολές στο Φ4 (37 συνολικά), έναντι 41 της Μπαρτσελόνα, 47 του Οσφπ και 56 της Τσσκα!

Το τριφύλλι ήταν η ομάδα που έκανε (?) τα περισσότερα φάουλ (50). Ακολούθησαν με 49 η Μπάρτσελόνα, με 45 ο Οσφπ και τελευταία με 38(!!!) η Τσσκα. Τέλος ο Παναθηναϊκός στο Φ4, είδε 2 παίχτες του να αποβάλλονται με 5 φάουλ (Φώτσης-Τσαρτσαρής στον τελικό), ενώ οι άλλες ομάδες έχασαν από έναν. Ο Κρυάπα από την Τσσκα αποβλήθηκε στον τελικό, ο Βάσκεζ (Μπαρτσελόνα) στον ημιτελικό και ο Πελακανος (Οσφπ) στον μικρό τελικό.