Κρίμα...

Κλοπή στην Φιλαδέλφεια

Τον Φεβρουάριο του 1982 (21/2/1982) και ενώ το πρωτάθλημα είχε φουντώσει, ο Παναθηναϊκός έχασε πολύτιμους βαθμούς (που στην ισοβαθμία πριν το μπαράζ, θα του έδιναν τον τίτλο) απο την αεκ. Ο διαιτητής Σπυρόπουλος και οι επόπτες ΕΚΛΕΙΣΑΝ τα μάτια σε μια φαση που ήταν εύκολη χωρίς .... VAR!!! Ο αγώνας θα λήξει 1-0 υπέρ της αεκ και ο Παναθηναϊκός χάνει έναν πόντο που του στερεί το πρωτάθλημα.

Στο 28ο λεπτό (3 λεπτά μετά το 1-0 της αεκ) ο Λιβαθηνός σουτάρει με το αριστερό, στην πορεία της μπάλας παρεμβάνει ο Χαραλαμπίδης ο οποίος καλύπεται φυσικά από 2 αμυντικούς. Έναν δίπλα του και έναν ακόμα στην γραμμή. Ο Χαραλαμπίδης σκοράρει, αλλά διαιτητής και επόπτης «ανακαλύπτουν» οφσαιτ. Η φάση είναι πεντακάθαρη.

Στον ίδο αγώνα ο ανεκδιήγητος διαιτητής χάρισε κίτρινες και κόκκινες στο «ξύλο» των αεκτζήδων, ενώ ακύρωσε (ορθά) και 2ο γκολ του τριφυλλιου αφού ο Γαλάκος ήταν εκτεθειμένος. Ο ίδιος παίχτης θα έχει και δοκάρι αργότερα.